УкрАгроКонсалт: Друга міжнародна конференція «Ринок матеріально-технічних ресурсів: ключовий фактор розвитку аграрного сектору»

Тижневик «АгроПрофи» грудень 2009 року

 

УкрАгроКонсалт: Друга міжнародна конференція «Ринок матеріально-технічних ресурсів: ключовий фактор розвитку аграрного сектору»

На підтвердження того, що аграрний сектор знову оживає та досі у полі зору інвесторів, була проведена друга міжнародна конференція «Ринок матеріально-технічних ресурсів: ключовий фактор розвитку аграрного сектору» INPUTS 2009 у Президент Готелі. Ця конференція стає традиційною подією і служить прекрасною платформою для підбиття підсумків року та уточнення стратегій операторів аграрного ринку. 2 грудня під одним дахом зібралося майже півтори сотні фахівців з 15 країн світу. Організатором конференції виступила компанія «Украгроконсалт» за підтримки компаній «БАЙЕР»,  Міжнародна Фінансова Корпорація (IFC) та НАК «УкрАгроЛізинг».

На меті конференції було обговорити глобальні проблеми аграрного сектору. Були висловлені прогнози експертів щодо кредитування та інвестицій в аграрне виробництво, перспектив розвитку ринку матеріально-технічних ресурсів (МТР) в коротко- і середньостроковій перспективі. Список зареєстрованих на цій події компаній був абсолютно відкритий, завдяки чому навіть після конференції залишається можливість контактів між великими агропідприємствами і постачальниками МТР.

«Без розвитку аграрних технологій неможливо досягти підвищення рівня прибутковості та успішності українського агарного бізнесу. Тому на цій конференції ми зібрали представників міністерств та відомств України, банків, міжнародних організацій, дистриб’юторів та агрохолдингів», - розпочав роботу конференції директор «Украгроконсалт» Сергій Феофілов. У своїй доповіді, що буде описана нижче, він навів статистичні дані по українському агросектору за останні кілька років.

«Після проведення першої конференції, ми пережили дуже важкий рік, багато чого проаналізували. Але, все ж головне – ми його пережили, - сказав заступник генерального директора Bayer CropScience Олексій Мітягін. -І сьогодні ми хочемо підвести певні підсумки: що ж сталося за останній рік, які прогнози здійснилися, що погіршилося, а що покращилося. Рік був непоганий та навіть корисний, бо аналізувати свою попередню діяльність прийшлось усім компаніям, подивитися на свої помилки, реструктурувати підприємство, перелаштуватися під нові умови ринку. Ми збадьорилися та почали будувати бізнес по-новому! У підсумку, не зважаючи на скрутний стан фінансового ринку в світі, ми отримали передоплати за продукцію більше ніж за будь-який з останніх п’яти років. Мій особистий висновок – гроші на ринку є, необхідно лише вміти ними користатися».

Підвищений інтерес викликав аналіз наслідків приєднання України до схем сортової сертифікації та торгівлі ОЕСР. У своїх виступах французький експерт Жан-Жак Ерве і представник Мінагрополітики України Іван Точений зазначили, що приєднання України до цих схем дасть можливість виходу вітчизняних селекціонерів насіння на міжнародні ринки. Це також дозволить збільшити сортову чистоту вітчизняного насіннєвого матеріалу і сприятиме зростанню врожайності основних агрокультур.

Ні для кого не секрет, що аграрний бізнес завжди займав одну з провідних позицій в економіці України. Сьогодні в умовах кризи або скоріше виходу з кризи, агросектор демонструє постійне зростання всупереч іншим галузям, і стає основною ланкою, на яку спирається уся українська економіка. Але є певні питання: як вивезти цьогорічний урожай?; як забезпечити комплекс весняно-польових робіт?; де брати кошти фермерам? «IFC також розглядає можливості збільшення підтримки агросектору, - наголосила голова представництва IFC в Україні Олена Волошина ще на відкритті конференції. –Ми є членами групи Світового Банку. Наш мандат – розвиток приватного сектора через інвестиційні проекти та консультаційні послуги. Сьогодні ми готові надавати оборотний капітал та інвестувати в акціонерний капітал компанії, - продовжила думку пані Волошина вже під час першої сесії. -У 2009 фінансовому році ми інвестували рекордні $2 млрд в аграрний бізнес по всьому світу (на 42% більше, ніж у попередньому році). В Україні основну увагу приділяємо компаніям, які займаються експортними культурами, а також молочними продуктами, соками та переробкою на внутрішньому ринку».

Досить відомі на Україні такі консультаційні проекти МФК, як агрострахування, безпека та якість продукції, розвиток свіжого плодоовочевого сектору, дослідження ринку зернових та інші. «Найуспішнішими своїми завершеними проектами ми вважаємо співпрацю з компаніями «Сандора», «Миронівський Хлібопродукт», «Хлібпром», «Дельта Вілмар CIS», «Райз», - закінчила свій виступ Олена Волошина.

Закривав першу сесію пан Феофілов своєю презентацією «Україна: зміни у фінансуванні аграрних технологій». Його доповідь містила безліч важливих даних про агросектор, була лаконічною та змістовною, що засвідчили дружні оплески усіх учасників конференції. «Практика останніх 6-7 років показала зростання урожайності та виробництва аграрної продукції. Це, безумовно, є результатом аграрних реформ, проведених на початку 2000-х років, а також застосування нашими сільгоспвиробниками нових технологій на основі збільшення обсягу кредитування. За нашими даними, минулого року банками було видано кредитів на суму 17,5 млрд грн, а цього року цей показник впав до 7-8 млрд, хоча це ще не кінцеві цифри. У 2008 році було урядом було виділено до 1 млрд грн на компенсацію відсоткових ставок (до 300 млрд цьогоріч)».

За останні 3 роки обсяг кредитування агросектору зменшився, сумарні затрати на виробництво сільгосппродукції збільшилися через здорожчення МТР, зокрема, за рахунок збільшення вартості мінеральних добрив та дизпалива. Фермери були змушені купити в цьому році більш дешеве насіння, багато хто відмовився від імпорту. Єдиний сектор ринку насіння, який зріс – соєвий. На щастя, збільшився загальний обсяг виручки у 2009 році, що допомогло фермерам звести справи до ладу. «Через 2-3 роки питання фінансування агросектору саме кредитними ресурсами вийде на перший план», - наголосив Сергій Феофілов.

Елеваторне устаткування залишається потенційно привабливим сектором МТР, тому що потужності зі зберігання й досі значно відстають від об’ємів виробництва зерна на території всієї держави.

Не дивлячись на те, що акції українських компаній почали зростати, агросектор України поки що розцінюється інвесторами лише як «багатообіцяючий». В цілому ж за минулий рік «Украгроконсалт» оцінює український ринок МТР у розмірі $5-6 млрд».

Також цікаво було послухати доповіді представників банків («Каліон», «Індекс», «Dragon Capital»), французької федерації насіння FNPSMS, НАК «Украгролізинг», ПП «Ерідон» та спів організаторів конференції Bayer CropScience.УкрАгроКонсалт