Україна: Хлібний Кошик

Олексій Моргун, АЦ "УкрАгроКонсалт"
Тижневик Агропрофі, спецвипуск: 20 років незалежності

Українці, а особливо українські політики полюбляють надавати містичних властивостей землі. Політична спрямованість на міфи, а не на економіку пояснює чому потребувалося 10 років для розробки та впровадження юридичного підґрунтя для купівлі та продажу сільськогосподарських земель. Водночас, не є міфом те, що приблизно 30% земель знаходяться під контролем та в управлінні агрохолдингів. Їх прихід та зростання внесли значний вклад у повернення Україні провідних позицій серед експортерів зернових та олії. Ми хотіли б детальніше розповісти про лідерів серед даних агрохолдингів.


НЕЗАПЕРЕЧНИМ лідером з капіталізації є Кернел. Компанія має найменшу земельну базу з топ п'ятірки агрохолдингів, понад 200 тисяч гектарів орендованих земель. Компанія також є власником бренду «Олейна», але 90% прибутку отримує від експорту. Кернел є найбільшим переробником соняшнику, при цьому слід врахувати, що Україна є найбільшим експортером соняшникової олії. Цього року Кернел придбав УкрРос і подвоїв розмір земельного банку, що також допомогло компанії стати четвертим за розміром виробником цукру.

Другу позицію займає Миронівський Хлібопродукт. Холдинг був одним з перших, хто розмістив акції на західних фондових ринках та випустив облігації, а також першим дав зрозуміти, що Україна має нову модель для розвитку сільського господарства. МХП продовжував зростати та розвиватись за рахунок того, що компанія приділяла найбільшу увагу потребам національного ринку. Наразі холдинг займає понад 50% українського ринку м'яса птиці, збільшує частку ринку в переробці м'яса і тільки зараз починає звертати увагу на експорт продукції птахівництва, рослинної олії і зернових культур.

На цей час третю позицію займає група компаній Мрія. Компанія є найбільшим виробником картоплі, великим виробником цукру, а також одним з найбільших виробників зернових та олійних культур. Агрохолдинг планує побудувати власні потужності з експорту у Одеському регіоні. Часто спекулюють щодо переходу компанії з глобальних депозитарних розписок (GDR) до розміщення в публічному секторі.

Четвертою компанією є Авангард, найбільший виробник яєць в Україні. Авангард, котрим володіє Олег Бахматюк, є посвоєму унікальним серед українських агрохолдингів. Це єдиний агрохолдинг, найбільший власник якого має більше земельних ресурсів поза компанією, ніж у компанії. Питання в тому, чи є вартість компанії пана Бахматюка більшою ніж вартість самого холдингу?

Завершує п'ятірку Астарта – найбільший український виробник цукру. Нещодавно компанія зміцнила зв'язки з Danone і розширює потужності з виробництва молока. Компанія також зростає за рахунок покращення продуктивності операцій та переробки цукру за низькими цінами.

Діаграма нижче показує капіталізацію українських агрохолдингів. Цікавим фактом є те, що всі, за винятком Кернелу зосереджуються на національному ринку.

Оцінити компанії що не є публічними, як вищезгадані агрохолдинги, важче через недоступність інформації. На нашу думку, лідерами серед таких компаній є Валарс Груп та НІБУЛОН. Більше інформації буде доступно, коли Валарс повернеться до планів публічного розміщення. НІБУЛОН є найбільшим та найуспішнішим трейдером зернових та олійних культур в Україні. Компанія була суб'єктом численних «прохань» продати частку компанії.

Окрім двох лідируючих компаній, згаданих вище, є також низка компаній у стадії розвитку та зростання, серед яких Хлібінвестбуд, Харвіст, група компаній NCH

(НСХ), Українські аграрні інвестиції (УАІ): всі вони мають сильну фінансову та державну підтримку, але не мають змоги стати публічними. Ми вважаємо, що основними причинами є їх бездохідність, а також відсутність чіткого бізнес плану. НСХ, УАІ почали як спекулятори земельними ділянками, і зараз лише вчаться сільському господарству. Хлібінвестбуд та Харвіст ще мають показати, на що вони здатні.

Ситуація на українському аграрному ринку стрімко змінюється. Тож UAIndex інформуватиме вас про розвиток подій. •