Хто володіє інформацією, той володіє світом!

Журнал "Пропозиція" (203) 5/12

Стаття "Хто володіє інформацією, той володіє світом!"

Конференцію «Зерно Причорномор’я» консалтингова агенція  «УкрАгроКонсалт» в    цьому році провела вже дев’ятий раз. Якщо перша конференція зібрала 150 учасників, зараз – понад 600. В цьому плані «Зерно Причорномор’я» є не тільки найбільшим подібним заходом в Україні, але й однією з найбільш значущих подій на світовому ринку зерна, за допомогою якої інтереси України представлені  на міжнародному ринку.

Як вдалося компанії «УкрАгроКонсалт» стати одним із найвпливовіших інформаційних операторів в аграрному секторі України та Причорноморського регіону? На запитання журналу «Пропозиція» відповідає генеральний директор компанії «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов.

«Пропозиція». Сергію Леонідовичу, розкажіть, як і коли у Вас виникла ідея зайнятися аналітичною діяльністю?

С.Ф. Ідея про створення аналітичного центру виникла на початку 90-х років. Саме тоді відбувся перехід від централізованої планованої економіки до ринкової економіки. Відповідно, цей перехід супроводжувався ростом попиту на інформацію, орієнтованої на запити ринку. Як показала практика, приватні компанії швидше відчули потребу у інформації, швидше пристосувалися до нових умов на інформаційні послуги. «УкрАгроКонсалт» став в Україні постачальником якісної інформації по аграрному ринку країн Чорноморського регіону. 

«Пропозиція». А чому було обрано саме аграрний ринок?

С.Ф. Аграрний сектор був і є дуже важливим для економіки України. Ринкова трансформація відбувалася дуже швидко, без будь-якого наперед розробленого детального плану, а тому на початку 90-х років в секторі панував безлад. У той час я працював в інформаційній сфері аграрного сектору для державних органів на основі досвіду роботи з трейдерськими та експортно-імпортними операціями.

Якщо порівнювати з іншими секторами економіки, то надавати інформаційні послуги для аграрного сектора економіки було і є набагато складніше через велику кількість учасників аграрного виробництва: більше 15 тисяч колгоспів, десятки тисяч фермерів, індивідуальних господарств. Це означає необхідність збирати та аналізувати дуже великий обсяг інформації, масштаби якого на кілька порядків перевищують обсяг інформації в інших галузях.

 

«Пропозиція». Як ринок сприйняв аналітичні продукти компанії «УкрАгроКонсалт»?

С.Ф. Спочатку була певна настороженість. Але по мірі того, як використання аналітичних матеріалів дозволяло підвищувати ефективність роботи компаній-виробників сільськогосподарської продукції, довіра до нас зростала, а кількість користувачів наших аналітичних матеріалів збільшувалась. З подальшим розвитком аграрного ринку та посиленням конкуренції попит на послуги професійних висококваліфікованих аналітиків лише зростатиме.

 

«Пропозиція». Багато аграрних компаній створюють власні аналітичні служби. Чи є це альтернативою послугам «УкрАгроКонсалт»?

С.Ф. Ми схвалюємо створення власної аналітичної служби в будь-якій компанії. Перевага такої компанії, як наша, в тому, що ми надаємо альтернативний, незалежний погляд на процеси на ринках України і, відповідно, в цьому наша сила.

Аналітики «УкрАгроКонсалт» на постійній основі моніторять ринки зернових та олійних культур, ринок молока, молочних продуктів, м’яса, цукру, матеріально-технічних ресурсів та логістики. Серед наших інформаційних продуктів щоденні, щотижневі та річні звіти, а також детальні дослідження окремих ринків. Окрім товарних ринків, ми вивчаємо ринки капіталу, тобто розглядаємо аграрний ринок як цілісну систему відносин. Нашій інформації довіряють державні та міжнародні органи влади, вітчизняні та зарубіжні компанії.

Спиратися лише на аналіз власної служби, чи враховувати також об’єктивний аналіз незалежних експертів, вирішує керівник кожної компанії-учасника аграрного ринку сам.

«Пропозиція». Які методи використовуються в підготовці аналітичних продуктів «УкрАгроКонсалт»?

С.Ф. Ми використовуємо різноманітні методи збору інформації: опитування та інтерв'ю, аналіз державної статистики, історичний аналіз, експертні оцінки, екстраполяцію для прогнозування тощо. Зокрема, в процесі опитуваннь ми використовуємо «метод драбини», що дозволяє з’ясувати особисті мотиваційні причини вибору бренда, шляхом пов’язування їх із наслідками та ознаками.

Крім того, ми інвестували кошти в розробку власного програмного забезпечення і створили оригінальну базу ринкової інформації «АгроМИР». Завдяки цьому інструменту, ми можемо миттєво проаналізувати історичні дані та прогнози, узагальнити великі масиви даних, підготовлених іншими аналітичними службами.

 

«Пропозиція». Чи можуть аналітичні матеріали компанії «УкрАгроКонсалт» бути корисними дрібним і середнім аграрним компаніям?

С.Ф. Так, наші продукти дають можливість бути в курсі тенденцій ринку в контексті аграрної політики, логістики, прогнозів урожаю, балансу попиту/пропозиції зернових і олійних культур, цін по товарних групах. Наприклад, спираючись на нашу інформацію, можна приймати рішення щодо структури посівів, прогнозувати прибутковість вирощування тих чи інших сільськогосподарських культур. Періодичні видання УкрАгроКонсалт можуть використовуватися абсолютно всіма учасниками ринку.

Якщо компанія шукає інвестора, їй знадобляться наші консалтингові послуги, зокрема інвестиційні. Ці послуги охоплюють підготовку і просування інвестиційної пропозиції, оцінку вартості компанії відповідно до аналізу фундаментальних факторів розвитку аграрних ринків, включають розробку або оцінку бізнес-планів компанії та інше.