Корисні поради: як залучити інвестиції в аграрний сектор

Земельний вістник     лютий  2012

 

ІНВЕСТИЦІЇ

Корисні поради: як залучити інвестиції в аграрний сектор

Джерела фінансування аграрних підприємств – такою була тема «круглого столу», організованого консалтинговим агентством «УкрАгроКонсалт».
 

«Круглий стіл» «Інвестиції: скільки може заробити аграрний сектор України в майбутньому?» відбувся в рамках VIII Міжнародної виставки рентабельного

високоефективного сільського господарства «ІНТЕРАГРО 2012». Участь у ньому взяли виробники, представники фермерських господарств, аналітики аграрного ринку, експерти з питань земельних відносин, банківської справи, інші зацікавлені особи.

«Сільське господарство – одна з найбільш привабливих галузей економіки як в Україні, так і в усьому світі», - зазначив, розпочинаючи обговорення, генеральний директор УкрАгроКонсалт Сергій Феофілов. Зростає населення, поліпшується структура харчування, підвищується попит з боку біопаливної промисловості. Водночас аграрні площі в нашій країні швидкими темпами скорочуються, частка сільського господарства у ВВП знижується. Однак передумовами інвестування в аграрний сектор є, за словами фахівця, можливість довгострокових інвестицій; дешеві ресурси (земля, робоча сила); нерозкритий потенціал; тенденція до падіння ролі сімейних ферм і різке зростання інтересу до кооперування виробництва.

Сергій Феофілов навів цікаві цифри: в Україні для забезпечення врожаю зернових у 50 млн. тонн необхідно $12 млрд., крім того, необхідно інвестувати в обладнання, логістику тощо ще $10-15 млрд. Найближчим часом в Україні на гектар потрібно буде $1000 прямих інвестицій, плюс витрати на логістику.

Витрати на виробництво кукурудзи і соняшника за останні 5-6 років зросли, за даними крупних аграрних підприємств, у 3-4 рази. Ціни на добрива – в 3-4 рази, на дизельне паливо – на 50% за останні пару років.

Проте аграрне виробництво продовжується, відзначив пан Феофілов, і достатньо успішно – за рахунок власних коштів підприємств, прямих іноземних інвестицій тощо. «Стабільної тенденції ми, на жаль, не спостерігаємо, отже, аграрному сектору потрібно диверсифікувати джерела кредитування на ринку», - наголосив доповідач. Банківське кредитування після піку в 2008 році переживає спад. Банки обережні в кредитуванні аграрного сектора, ставки високі – на рівні 20% (хоча були й вище).

Альтернативними джерелами фінансування є товарно-кредитні поставки матеріально-технічних ресурсів; міжнародні донори; ЄБРР. Зростає роль фондів і приватних інвесторів.

У 2012 році через розміщення своїх акцій на IPO можна буде отримати до $1 млрд., спрогнозував пан Феофілов. А також – через євробонди, синдиковані позики тощо. Ці суми порівнянні з тими, які виділяються на підтримку аграрного сектора з держбюджету. Але щоб залучити іноземних інвесторів необхідні прозора структура власності, прозорість звітності, аудит, висока ефективність управління, резюмував Сергій Феофілов.

На що звертає увагу банк, приймаючи рішення про надання чи відмову у наданні кредиту, розповів радник президента правління Креді Агріколь банка Жан Жак Ерве. (До слова, у Франції Агріколь банк фінансує 80% сільського господарства.) За словами пана Ерве, по-перше, на те, чи управляє підприємство собівартістю своєї продукції – а нею можна управляти, на фінансову структуру підприємства, його капіталізацію. По-друге, на організацію продажів продукції – бажано, щоб компанія сама цим займалася. А також – на управління якістю продукції: умови зберігання тощо. «Я не проти трейдерів, - зазначив пан Ерве, - вони роблять велику роботу, але в Україні маржа для фермерів велика, тому добре, якщо фермери мають свої елеватори тощо».

«Нас цікавить, як підприємець керує своїм підприємством, як бачить його майбутнє, яка буде капіталізація і таке інше, - підкреслив пан Ерве. - Наша робота – не лише відкривати скриньку, де гроші лежать. Наше мета – допомогти клієнту розвиватися».

Що заважає розвитку агробізнеса в Україні? З відповіді на це запитання почав свій виступ   радник IFC з питань інвестицій в агробізнес Вадим Кодрян. IFC (Міжнародна фінансова корпорація) провела опитування, в якому взяли участь 260 компаній і 79 власників бізнесу. 79% опитаних найбільшою проблемою назвали обмеження доступу до фінансування, сезонні коливання цін, високі транспортні витрати і витрати на зберігання продукції.

За словами Вадима Кодряна, IFC пропонує аграрному сектору кредитні ресурси – довгострокові і короткострокові (діє і програма фінансування через банки невеликих сільгоспвиробників); консультативну підтримку; допомогу із запровадження стандартів безпеки продукції; агрострахування – компанія проаналізувала врожайність всіх культур за останні 20 років, щоб точніше визначити ступінь ризику; агрофінасування – IFC працює разом із ЄБРР над запровадженням інструменту «аграрні розписки».

Пан Кодрян представив і новий продукт – фінансування закупівель підприємствами засобів для захисту рослин фірми «Байєр». IFC надає гарантію Райффайзен Банк Аваль на половину портфеля для покупця засобів захисту рослин, – це дозволяє більше купувати у «Байєр». 

«Це дуже цікаво, - зауважив з цього приводу Сергій Феофілов, - адже свідчить про поліпшення інвестиційного клімату в Україні та появу різних інструментів фінансування».

Про вплив світових тенденцій на формування вітчизняного ринку зернових культур в 2012 році розповіла аналітик зернового ринку УкрАгроКонсалт Єлізавєта Малишко. Царицею українського зернового експорту стає, за словами експерта, кукурудза – 10 млн тонн другий сезон поспіль. Високий експортний попит – перший визначальний фактор. Другий чинник: цього року площі, на яких вимерзли озимі, перевищили 2,3 млн га. Пересіяли їх кукурудзою і соняшником. Попри природні катаклізми, у 2012 році, за прогнозами пані Малишко, очікується четвертий за розміром урожай за роки Незалежності України – 45 млн тонн зерна, з них 25 млн – кукурудзи.

Однак із таким оптимістичним прогнозом готова була посперечатися колега пані Малишко – аналітик олійного ринку УкрАгроКонсалт Юлія Гаркавенко.

Так, посівні площі соняшника зростають, зросте і експорт олії – до 3 млн тонн. Лише Китай за весь минулий сезон купив 10 тисяч тонн української олії, а за чотири місяці нинішнього – вже 75 тисяч тонн, повідомила пані Гаркавенко. На світових біржах зростають і ціни на рапс, який вимерз у багатьох країнах.

Водночас експерт із тривогою констатувала, що рекомендовані площі соняшника – 3 млн га, причому сіяти соняшник слід раз на сім років, а у нас уже 5 млн, і сіють у кращому випадку через рік, а то й кожного року. Ця практика згубно впливає на наші землі.

Своїм баченням ролі вільного ринку землі у залученні інвестицій в аграрний сектор з учасниками обговорення поділилися віце-президент Спілки учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України професор Віталій Львов та експерт в галузі земельних відносин і розвитку сільських територій, радник Аграрного союзу України Олександр Ковалів. Зазначимо, що фахівці не схильні перебільшувати значення скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення для підвищення привабливості української ріллі в очах іноземних інвесторів.

Конкретні поради власникам агробізнесу, які бажають вивести свої підприємства на IPO, дав директор із стратегічного планування УкрАгроКонсалт Богдан Хом’як. При цьому фахівець зазначив, що фондовий ринок не був, не є і не буде основним джерелом фінансування агропідприємств. Щоб вийти на IPO, потрібно, за словами пана Богдана, представити план і стратегію розвитку; повну фінансову звітність, затверджену аудитором; управлінську та юридичну структури; юридичну, фінансову і стратегічну підтримку; готовність віддати частину свого підприємства, оскільки інвестор, за словами експерта, завжди жадає стати у бізнесі, в який владає кошти, якщо не мажоритарним, то хоча б міноритарним акціонером…       

 


Мар’яна Олійник