Ріпак на ринку та на полях: прогнози та реалії

Гаркавенко Юлія - аналітик Аналітичного центру "УкрАгроКонсалт"

Газета "Агробізнес Сьогодні" №23(222) грудень 2011

 

На сьогодні можна виділити такі основні тенденції на ринку ріпаку: експорт ріпаку з України продовжує «пробуксовувати», розмір посівних площ під озимим ріпаком в Україні має чітку тенденцію до зниження, крім того, стан озимого ріпаку не додає оптимізму.

2011-2012 сезон

Експорт ріпаку з України продовжує «пробуксовувати». Незважаючи на те, що у вересні його експорт значно збільшився - до 276 тис. т проти 166 тис. т у серпні, він все ще відстає від показників попередніх сезонів.
 
alt
 
На сьогодні ми залишаємо свій прогноз експорту ріпаку з України в 2011-2012 сезоні на колишньому рівні - 1,35 млн т ріпаку (1,42 млн т у 2010-2011).
 
alt
 
2012-2013 сезон
Розмір посівних площ і поточний стан озимого ріпаку не викликає особливого оптимізму щодо його врожаю у 2012 році. Осінні агрометеорологічні умови в поточному році характеризувалися недобором опадів не тільки у вересні, але і на значних площах у жовтні. Ці обставини послужили причиною того, що план із сівби озимого ріпаку не був виконаний: із запланованих 944 тис. га ріпак був посіяний всього на 913,5 тис. га. Це також на 15,5% менше торішнього показника і на 30% нижче середнього показника за останні 5 років (1292 тис. га).
 
alt
 
Разом з тим, у кінці жовтня і на початку листопада додаткового зволоження грунту також не відбулося через переважно суху погоду. І як наслідок, до 4 листопада озимий ріпак зійшов лише на 735,2 тис. га або на 80,5%. При цьому близько 32% посівів, що зійшли, були слабкими і зрідженими. Слід зазначити, що це найгірший показник за останні 3 роки.
 
alt
 
На площі 178 тис. га або 19,5% досі не отримані сходи, і чекати, що в листопаді ці посіви зійдуть (так як це було минулого року) не доводиться. Оскільки вже на початку листопада відбулося різке похолодання, і, за прогнозами, підвищення температурного режиму не відбудеться, це означає, що більшість посівів увійдуть у зиму нерозвиненими і будуть, в першу чергу, схильні до заморозків (навіть незначним). Нагадаємо, що для успішної перезимівлі у ріпаку має бути не менш як 5-6 листочків. Найбільші проблеми з посівами озимого ріпаку на площах Одеської, Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської, Запорізької та Полтавської областей, де вже другий місяць поспіль триває грунтова посуха.
 
alt
 
alt
 
alt
 
За оцінками УкрАгроКонсалт, «ризикованих» посівів у цьому році практично половина. Навіть якщо надалі очікуються ідеальні умови для розвитку озимого ріпаку, вже зараз можна сміливо списувати близько 130-150 тис. га. Враховуючи все вищесказане, наразі ми прогнозуємо врожай озимого ріпаку 2012 року в Україні в діапазоні 0,8-1,2 млн т. Однак, з огляду на досвід попередніх сезонів, ми дотримуємося песимістичного рівня.
 
alt
 
Крім того, ми не очікуємо істотного розширення посівних площ під ярим ріпаком навесні 2012 року: за нашими оцінками вони сягатимуть від 100 до 150 тис. га. Це дасть можливість додатково одержувати від 130 до 200 тис. т ріпаку.