Black Sea Oil Trade: Нові ринки. Нові стратегії

Black Sea Oil Trade: Нові ринки. Нові стратегії

Статья в журнале "Агроэксперт" №9 (62) сентябрь 2013 года
О международной конференции «Black Sea Oil Trade-2013: Новые рынки. Новые стратегии», которую Консалтинговое агентство  "УкрАгроКонсалт" провел 18 сентября 2013 года в Киеве, Отель «Hyatt Regency».

 

Міжнародну конференцію під такою назвою 18 вересня провела аналітична компанія УкрАгроКонсалт. Актуальні питання світового й українського ринків олії та олійних культур обговорили 15 доповідачів з України, Великобританії, Індії, Китаю, Росії та Туреччини.


15-20 років тому на світовому ринку соняшнику та соняшникової олії домінувала Аргентина, її частка ринку становила понад 50%. Останнім часом загальне виробництво олії в Україні та Росії постійно зростає і наразі вони обидві фактично витісняють Аргентину з лідерських позицій. Нині Україна і Росія посідають 1 й 2 місця у світовій торгівлі олією, їхня частка сягає близько 70%. Аргентинські сільгоспвиробники переходять на вирощування сої та кукурудзи і згодом, прогнозують аналітики Украгроконсалту, частка аргентинської олії на світовому ринку становитиме 13-15%.

Украгроконсалт відзначає, що перша половина 2012/2013 МР стала рекордною для країн СНД щодо експорту продуктів переробки соняшнику – шроту, макухи та пеллет. За 9 місяців сезону (вересень – травень) Україна експортувала 2766 тис. тонн продуктів переробки соняшнику, що, втім, на 6% менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Україна виробляє олії у 8 разів більше, ніж споживає. Завдяки високій прибутковості виробництва олії в Україні (маржа сягала $120 за тонну) протягом останніх 15 років в розвиток інфраструктури олієекстракційної галузі інвестовано близько $2 млрд., створено близько 8 тисяч робочих місць, загалом у галузі зайнято 50 тисяч осіб.

За прогнозами Украгроконсалту, до 2015 року потужності України щодо переробки олійних культур можуть досягнути 15 млн тонн. Наразі ці потужності вже сягають 13,5 млн тонн, причому вони значно перевищують попит, тобто існує дефіцит сировини для переробки і надалі проблема поглиблюватиметься.

Результатом стратегії, яка здійснювалася протягом останніх 15 років, є різке зниження маржі переробників, насиченість і стабілізація споживання продуктів олієжирової галузі на внутрішньому ринку, а також значне зменшення конкуренції в галузі, – вважає директор компанії Украгроконсалт Сергій Феофілов. «У поточному році, наприклад, ціни на олію впали на $200-300. Проте, навіть якби цього й не сталося, маржа все одно би знижувалася. Це є відображенням кризи у стратегії олієекстракційного виробництва в Україні», – говорить експерт.

Наслідком такої ситуації буде, передусім, витіснення з ринку малих та середніх виробників олії. На перший погляд, це позитивна тенденція: відбувається концентрація виробництва, упроваджуються новітні технології, зменшується собівартість. Але поряд з цим скорочується і конкуренція на внутрішньому ринку, отже формуються умови для виникнення монополій. Монопольні утворення впливатимуть на ціну сировини для переробки; сільгоспвиробники, своєю чергою, можуть втратити інтерес до вирощування соняшнику і переорієнтуватися, наприклад, на кукурудзу чи сою.   

«Все це призведе до цілком парадоксального результату: здатність галузі виживати й конкурувати у складній світовій ситуації буде суттєво знижуватися», – підсумовує Сергій Феофілов.

У обговоренні цих та інших актуальних питань олієжирової галузі взяли участь близько 150 слухачів з 22 країн світу – представники галузі, трейдери, сільгоспвиробники, інвестиційні та консалтингові компанії, банки тощо.

 

Агроэксперт