Кіз ласощами нагодуєш - віддячать якісним молоком

Аромат – різкий, утім воно – справжнісінький еліксир молодості. Ванни з козячим молоком - кажуть - приймала ще Клеопатра. Напій містить корисний казеїн, глюкозу, лактозу. А ще – кальцій, фосфор, кобальт і безліч вітамінів. Зокрема, вітаміну А в ньому у 50-200% більше, ніж у коров`ячому

Варя, Доміношка, Іриска і навіть Доця. У цьому господарстві кіз  - кілька десятків, утім кожна - з ім’ям. Годують їх козячою смакотою - зерном, макухою, улюбленими сухариками та вітамінними ялинками, бо впевнені: потім тваринка  віддячить якісним молоком.  Взимку кізонька може дати мінімум літр щодня. Влітку - і 6.

Оксана Чаус, доглядає за козами : " Чем больше ласки животному, тем больше и они. Вот начинаю я доить, а они меня целуют, облизывают, они крутятся возле меня".

Наталія Яровенчук, журналіст :  "Це – Ляля. Їй 1,5 роки. На день вона може дати до 4-х літрів молока, спробую подоїти і я…".

Молока для нашої знімальної групи Ляля не пожаліла. До слова, чимала  частка корисної сировини  у господарстві йде, ні…не на продаж…

Наталія Яровенчук, журналіст : "Щоб козеня росли здоровенькі,  їх тут молоком годують. треба, щоб було тепленьке. Щоб шлунки не боліли".

До слова, коштує коза не дешево.

Оксана Чаус, доглядає за козами :  "Есть даже и 500 долларов. Это вот ламана. А вот такая коза в пределах 2 тысяч".

Розцінки на козяче молоко – як мінімум втричі вищі, ніж на коров’яче. Літр – по 30 гривень. Вартість кілограму сиру стартує від 100-а. А м'ясо – вдвічі дорожче за свинину. Поголів’я свійських кіз в Україні -  майже 650 тисяч. Тримають їх переважно приватники. Великих господарств - не більше ніж сто.

Ольга Мозгова, аналітик аграрного ринку : "Потреба в ньому є. Оскільки значна частина людей, на жаль, в Україні нація не відзначається зараз добрим здоров’ям, а цей продукт направлений на його покращення. В перспективі ціна на нього буде знижуватися, зі зростанням об’ємів виробництва".

Допомогти фермерам, які вирощують кіз, планують урядовці. Дотаціями. Щоправда, деякі  виробники до державної допомоги ставляться обережно. Кажуть, зайвою, звісно, у господарстві не буде жодна  копійчина. Утім на вояж кабінетами зі звітами, куди кошти витрачають, їм робити ніколи. Рогата армія потребує уваги.

 

УБР