Нардепи хочуть стимулювати розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів

11.09.2012

У парламенті зареєстрували проект закону про внесення змін до Податкового кодексу України  та інших  законодавчих актів України щодо стимулювання розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Відповідний документ є на сайті ВРУ.

У пояснювальній записці до проекту закону зазначено, що однією з найбільш гострих проблем в Україні залишається відсутність кооперативного руху на селі, який сприяв би подальшому розвитку інфраструктури аграрного ринку, позитивно впливав на цінові коливання на продовольчому ринку, створював прозору мережу заготівлі та збуту сільськогосподарської продукції, виробленої фермерськими господарствами та особистими селянськими господарствами.

Натомість формування кооперативної моделі розвитку сільського господарства стримується недосконалістю податкової, фінансово-кредитної політики держави щодо стимулювання діяльності дрібних виробників сільськогосподарської продукції та створених ними сільськогосподарських кооперативів, недосконалістю механізмів надання їм державної підтримки та неузгодженістю чинної законодавчої бази.

Автори законопроекту зазначають, що неузгодженість окремих норм, визначень понять та положень у законах України «Про кооперацію» та «Про сільськогосподарську кооперацію» дає підстави для їх довільного тлумачення та застосування на практиці. До прикладу, відповідно до чинного законодавства деякі сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи зареєстровані та діють як  неприбуткові організації, а деякі – як прибуткові.
 
Відповідно законопроект спрямовано на створення сприятливих умов для розвитку сільськогосподарської обслуговуючої кооперації через внесення змін до відповідних законодавчих актів.

По-перше, пропонується внести зміни до статті 157 Податкового кодексу України, якими передбачається зменшення податкових навантажень на дрібних сільгосптоваровиробників та на діяльність сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, неприбуткова природа діяльності яких є економічною основою для об’єднання сільськогосподарських товаровиробників, підвищення ефективності їх діяльності, забезпечення збуту продукції та її переробки.

По-друге, в документі також пропонують внести зміни до статті 52 Господарського кодексу України, якою передбачається віднести сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи до суб’єктів, які здійснюють некомерційне господарювання.

По-третє, пропонують внести зміни до закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» у частині забезпечення державної підтримки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, а також віднесення  діяльності таких кооперативів до неприбуткової.

Ініціатором законопроекту є нардеп Іван Заєць.Вголос