VI Всеукраїнський молочний конгрес

28.02.2013

19-20-го лютого відбувся VI Всеукраїнський молочний конгрес — головна подія року на вітчизняному молочному ринку. Цього разу під дахом «Українського дому» в Києві зібралося близько 650 фахівців, чия робота так чи інше пов’язана із молочною справою. Близько 400 із них — керівники та спеціалісти провідних сільськогосподарських молочних підприємств. Також серед учасників були представники комерційних компаній, молокопереробних підприємств, галузевих об’єднань, фінансових установ, посольств та засобів масової інформації. Організаторами заходу виступили компанія «Дикун» та Асоціація виробників молока (АВМ).

Цього року конгрес відбувався за схемою, яка вже стала звичною:  перший день — виступи фахівців та дискусії, другий день — технічні візити на господарства та підприємства. За доброю традицією роботу заходу урочисто відкрив президент АВМ Андрій Дикун. А власне перший виступ у рамках першої секції — «Аналітика молочного бізнесу» належав директору департаменту тваринництва Мінагрополітики Андрію Геті.

Представник уряду розповів про підсумки роботи тваринницької галузі в 2012-му році та очікування від поточного року. Зокрема, він повідомив, що в минулому році було вироблено 11 млн 736 тис. тонн молока, а в 2013-му очікується виробництво на рівні понад 12 млн тонн. У міністерстві вважають, що експорт молочних продуктів у цьому році зросте з 809 до 950 тис. тонн, а імпорт, навпаки, знизиться з 382 тис. тонн до 300 тис. тонн.

Важливо також, що у минулому році було реконструйовано 297 і збудовано 75 нових молочних комплексів. Лідерами із будівництва нових комплексів  є Київська область, де з’явилося 12 нових ферм, та Житомирська область із 7 новими комплексами.

Як завжди інформаційно-насиченим та цікавим був виступ голови Ради директорів Спілки молочних підприємств України Вадима Чагаровського. Цього разу він зупинився на макротенденціях розвитку світового молочного ринку та статистиці й прогнозах вітчизняної галузі.

Один із важливих глобальних трендів — ріст споживання молочних продуктів. Вважається, що найближчі п’ять років попит щорічно буде збільшуватися на 2,7-3%. При цьому основними драйверами росту будуть Індія, Пакистан та Китай.

Коментуючи ситуацію в Україні пан Чагаровський поставив під сумнів обсяги виробництва молока, які озвучує офіційна статистика. На його думку, насправді його виробляють 8 млн тонн, або дещо вище. Статистика викривлюється через велику частку «домашнього» молока, обсяги якого дуже складно оцінити точно. Звідси випливає, що середньостатистичний українець вживає молока ще менше, ніж вважає уряд — 155 кг, замість 215 кг на рік.

Андрій Дикун у своєму виступі розповів про тенденцію розвитку молочарства у світі та Україні. Особливу увагу президент АВМ приділив результатам та планам роботи Асоціації. Нині АВМ — це 75 господарств майже з усіх регіонів України із загальним поголів’ям понад 31 тис. корів. Один із яскравих доказів ефективної роботи об’єднання — показник середньорічного надою, який становить 6500 кг на одну корову (для порівняння, середній надій по країні знаходиться біля позначки 4000 кг).

АВМ була заснована у 2008-му році і з тих пір щороку кількість господарств, що входить до її складу, подвоюється. Очікується, що ця тенденція збережеться і в 2013-му році.

Серед найважливіших досягнень минулого року пан Дикун відмітив те, що для членів АВМ вдалося знизити витрати на ветпрепарати на 20%. При Асоціації було створено агентство з підбору персоналу «Агро-Джоб», розширив спектр своєї діяльності консультаційний центр. Крім того, в минулому році АВМ організувала і провела 25 навчальних семінарів.

Серед основних планів на поточний рік — збільшити середній надій до 7000 кг, створити цілу низку лабораторій, необхідних для повноцінної роботи господарств та посилити роботу прес-служби.

Керівник АВМ окремо розповів про проект «Я люблю молоко» — першу в своєму роді кампанію з популяризації молока в Україні. Вона передбачає серію заходів, покликаних схилити українців до здорового способу життя через відродження популярності такого корисного продукту як молоко. Варто лише зазначити, що завдяки програмі, яка почала працювати на весні минулого року, вже восени 600 молодших школярів із кількох регіонів забезпечувалися безкоштовним молоком. Планується, що до кінця поточного року таких дітей буде вже 10 тис.

Завершилася робота першої секції конгресу дебатами на тему «Якою буде ціна на молоко в 2013-му році?», в якій взяли участь провідні експерти галузі. На думку Вадима Чагаровського, закупівельна ціна на молоко мусить бути стабільною упродовж року. Це буде вигідно як для виробників, такі для переробників, оскільки дасть можливість планувати бюджет.

Андрій Дикун у свою чергу розповів, що АВМ виступає з ініціативою створити комітет із регулювання закупівельних цін. Відповідне питання розглядалося на загальних зборах Асоціації, що відбулися напередодні конгресу. До майбутнього комітету зможуть увійти як виробники молока, так і переробні підприємства, зацікавлені у роботі такого органу. Періодично його учасники будуть збиратися для того, щоб установити закупівельну ціну.