Врожай зернових на Волині збитковим не буде

19.07.2012

Поки південні регіони рахують збитки, волинські аграрії кажуть, що будуть «у плюсах», адже планують зібрати близько 790 тисяч тонн зерна і за гарних погодних умов уже до кінця липня завершити жнива. Як проходить жнивна кампанія на Волині, з’ясовували «Відомості».

За інформацією обласного управління агропромислового розвитку, загалом у господарствах області площа зернових і зернобобових культур становить 272 тис. га, що на сім відсотків більше, ніж торік.

Уже практично на всій площі обмолочений ячмінь, урожайність якого в середньому становить 35 ц/га. Рекордсменами по ячменю є ТзОВ «Волинь-Нова» Горохівського району — 79 ц/га, СГПП «Несвіч» Луцького району — 50, ТзОВ «П’ятидні» Володимир-Волинського та ПСП «Озірці» Горохівського районів — по 48 ц/га кожне.

Розпочався обмолот і озимої пшениці. Поки середня урожайність в області становить 35 ц/га, а у СГПП «Рать» перші площі озимої пшениці видають аж по 76 центнерів. Також більш як на третині площ обмолочений озимий ріпак.

Чи не єдиним районом в області, де жнива ще не починалися, є Рожищенський. Голова асоціації рожищенських фермерів та одноосібників Руслан Хомич каже, що боїться взагалі говорити про врожай, оскільки до 25 липня Гідрометеоцентр прогнозує на їхній території дощі.

— На полях стоїть вода. На півдні сонце повипалювало зернові площі, а в нас позаливало дощами. Прогнозів поки жодних не робимо, бо в нас жнива ще не починалися, — констатує Руслан Миколайович.

Набагато кращі справи з жнивами у Володимир-Волинському районі. Керівник сільськогосподарського підприємства «П’ятидні» Валерій Діброва каже, що його женці вже обмолотити увесь озимий ячмінь, врожай якого тримається на рівні минулого року. Господарство зібрало півтори тисячі тонн ячменю, який, за словами пана Діброви, встигли відправити на експорт, поки уряд не ввів квоти на зернові.

— До пшениці ще не приступали, оскільки сіяли якісні сорти, а вони витримують і спеку, і дощі, тому молотити будемо пізніше, — розповів господарник. — Очікувана врожайність — 80-90 центнерів із гектара.

Цими днями «П’ятидні» планують завершити і збір ріпакових культур, якими засіяно майже півтори тисячі гектарів ріллі. Діброва каже, що цьогорічний врожай ріпака у його господарстві більший, ніж минулого року, на 20%.

У цілому аграрій задоволений жнивами, єдине, у чому не впевнений, то це у збуті зернових.

— Лише з минулого року залишилося 13 тисяч тонн зернових. Проблема — не виробити зерно, а його продати, — наголосив пан Діброва.

Цією «вічною» проблемою переймаються господарства усіх форм власності та різних потужностей. А от волинські чиновники переконують уже не перший рік, що наш регіон має суттєві потужності для зберігання зерна. Зокрема, в області налічується одинадцять сертифікованих складів, що можуть одночасно прийняти на зберігання понад 200 тис. тонн зерна.

Крім того, в обласному бюджеті передбачено 343,8 тисячі гривень для фінансової підтримки операторів із закупівлі зерна до регіонального страхового запасу шляхом часткової компенсації відсотків за банківськими кредитами.

За словами голови ОДА Бориса Клімчука, волинський регіональний запас планується сформувати з п’яти тисяч тонн зерна. Отже, Волинь буде з хлібом і повністю забезпечить потребу волинян у борошні.

А начальник управління агропромислового розвитку Юрій Горбенко не перестає розповідати про форвардні закупівлі, за якими у волинських аграріїв наперед закуплено майже 3,5 тисячі тонн продовольчого зерна.

Полегшити збут врожаю обіцяє і скасування мита не експорт зернових. Як відомо, минулого року господарства потерпали від митної політики уряду, який свідомо гальмував експорт, побоюючись, що це призведе до росту цін на продовольство в країні. Цьогоріч обіцяють, що перепон для експорту не буде.Відомості-UA.com