EN UK RU

+38 (044) 364-55-85

Регистрация

one-news

Макроефект мікроелементів. Вчасна діагностика ґрунту запорука майбутнього врожаю.

person

Автор статьи:

УкрАгроКонсалт Эксклюзивное мнение

УкрАгроКонсалт

Ефективне землеробство в сучасних умовах неможливе без постійного контролю родючості земель, включаючи оцінку насиченості їх необхідними поживними речовинами. Для вирощування високих і сталих врожаїв сільськогосподарських культур поряд з біоелементами (С, Η, О, N, Р, К, Са, Mg, S) важливе значення в живленні рослин мають ще близько 18 елементів, передусім – В, Mn, Cu, Zn, Co, Mo. Оскільки вміст цих елементів у рослинах і ґрунтах досить малий (0,01–0,001 % у перерахунку на суху речовину), їх називають мікроелементами, а добрива, що їх містять – мікродобривами.

При плануванні і вирощуванні с/г культур, потрібно звертати увагу на мікроелементи, які є в грунті, особливо на їх рівень.

Вміст мікроелементів у грунті можна визначити шляхом агрохімічного аналізу. Це є найбільш достовірний метод, який доступний на сьогодні. Потрібно пам'ятати, що мікроелементи відіграють суттєву роль у формуванні високої врожайності. Для рослин вони потрібні в мікродозах, але інколи їх присутність відіграє велику роль для кінцевого результату.

Кожен мікроелемент є важливим. І у кожної культури є свої вимоги до них.

Наприклад соняшник дуже вимогливий до бору (В). Адже він сприяє збільшенню кількості насіння в корзинці. Але якщо цього елемента забагато, то починає скручуватися і опадати листя, а квітки формуються дрібними. Вважається, що основна фізіологічна роль бору – це регулювання кількості ауксинів та фенольних сполук. Особливо чутливі до бору: дводольні, в них при його дефіциті накопичуються феноли, ауксини і порушується синтез білку, та коренеплоди – у них розвивається хвороба гниль сердечка (у верхній частині кореня утворюється дупло).

Кукурудза чутлива до цинку (Zn). Цей мікроелемент покращує холодостійкість та посухостійкість. Якщо його буде мало, то слід очікувати такі наслідки, як короткі міжвузля, зниження вмісту білка і цукру, низька холодо- і посухостійкість, затягується цвітіння, деформується насіння. Дуже чутливі до нестачі цинку плодові, особливо цитрусові, гречка, буряки, картопля, хміль, конюшина (для них характерне гальмування росту).

Для пшениці озимої одними із найважливіших мікроелементів є мідь (Cu) і марганець (Mn). Марганець (Mn) підвищує вміст цукрів у листках, забезпечує високу зимо- і морозостійкість. Мідь (Cu) позитивно впливає на фотосинтез, формування генеративних органів, сприяє кращому засвоєнню азоту. При нестачі міді (Cu) спостерігається зниження стресостійкості, порушується генеративний розвиток. За надлишку міді спостерігається послаблення розвитку кореневої системи рослини, крім того мідь за певних умов виконує роль важкого металу.

Молібден (Мо) є незамінним металокомпонентом багатьох ферментів. Важлива роль належить молібдену (Мо) в  процесах фіксації азоту з атмосфери бульбочковими і вільно існуючими бактеріями. Вважають, що у рослинництві молібден вирішує проблему азоту, тому найчутливіші до нестачі цього елементу бобові культури, ріпак, капуста цвітна і білоголова, салат, шпинат, редиска, гірчиця, цитрусові та буряк.

Кобальт (Со) позитивно впливає на перебіг багатьох фізіологічних процесів в рослині: підвищує активність ферментів, сприяє нормальному обміну речовин у рослині, збільшує вміст хлорофілу, аскорбінової кислоти і білка, підвищує посухостійкість рослини. Найбільше його концентрується у генеративних органах, а також у бульбочках бобових культур.

З вищезазначеного можемо зробити простий висновок, що для успішного вирощування будь-якої с/г культури потрібно звертати увагу на вчасну діагностику грунту, а потім і на обов’язкове оперативне внесення мікроелементів. Ці дії допоможуть запобігти не тільки втратам, але й отримати кращі показники врожайності.

В підвищенні ефективності роботи аграрних підприємств сьогодення, зростанні їх конкурентоздатності на ринку сільськогосподарської продукції значну роль відіграють агрохімічні лабораторії. Прикладом результативної взаємодії з сільгоспвиробниками є агрохімічна лабораторія Prime Lab Tech (PLT), що надає широкий спектр послуг пов’язаних з  контролем родючості ґрунтів. Під час роботи  XV Міжнародної конференції «Зерно Причорномор'я-2018» всі бажаючі делегати зможуть отримати більш детальну інформацію щодо ситуації якості грунтів в Україні і можливості лабораторії.

Довідково. Приватна агрохімічна лабораторія Прайм Лаб Тек / Prime Lab Tech (PLT) відкрилася на початку 2016 року за сприяння Проекту USAID "Підтримка аграрного та сільського розвитку" і з метою надання послуг в сфері агрохімічного та агрофізичного аналізу, а також підвищення рівня освіти власників та агрономів аграрних господарств. Наразі лабораторія  Prime Lab Tech (PLT) - одна з найбільш передових в Україні. (https://plt.land/uk/)

Поделиться в соц. сетях:

Читайте также:

У Вас есть вопрос? Напишите нам:

Оставьте нам сообщение, и наш менеджер
свяжется с Вами в ближайшее время.