Меморандум із зернотрейдерами – це розумний компроміс між державою та бізнесом, - Ярослав Краснопольський

03.02.2015

27 січня між Міністерством аграрної політики та продовольства України і експортерами зерна був підписаний Меморандум про взаєморозуміння на 2014/2015 маркетинговий рік. Це результат тривалих переговорів між міністерством та зернотрейдерами з метою збалансування ринку зерна та забезпечення прогнозованого режиму експорту зернових. Перший заступник Міністра Ярослав Краснопольський переконаний, що підписаний Меморандум – це розумний компроміс між державою та бізнесом, повідомляє Міністерство аграрної політики та продовольства України.

Ярослав Краснопольський підкреслює: «Ні для кого не секрет, що девальвація національної валюти додатково сприяє експортній активності. Сьогодні зернові запаси достатні, але ми не можемо прогнозувати обсяги майбутнього врожаю, адже перезимівля озимих ще не завершена й робити прогнози зарано. Тому, дбаючи про продовольчу безпеку, держава шукає компромісні й цивілізовані шляхи стримування занадто активного експорту».

Ярослав Краснопольський нагадав, що у травні минулого року ціна на продовольчу пшеницю становила 2500 грн/т. Враховуючи двохкратну девальвацію національної валюти, прогнозована ціна на травень 2015 року – 4500-5000 грн/т, відтак, ціна борошна сягатиме від 6 до 8 тисяч гривень за тонну. В результаті, максимальна кінцева ціна на хліб в травні може скласти до 9-10 гривень. «Вочевидь, така ціна може призвести до негативних соціальних наслідків, - говорить перший заступник Міністра, - а додатковим фактором ризику можна назвати ще й стан озимих (близько 16% - слабких та зріджених посівів), військові дії, подорожчання матеріально-технічних ресурсів. Потенційним фактором ризику є також можлива ревізія податкових пільг і запровадження спеціального мита на імпортні ресурси для забезпечення торгівельного балансу».

«Розуміючи позиції учасників ринку, міністерство шукало шляхи, аби попередити ситуацію, коли зерно буде вивезене за кордон, а власні борошномельні підприємства залишаться без зерна. Завдання меморандуму – окреслити спільне бачення ринкового балансу, виходячи із цього - визначити граничні обсяги можливого експорту (перш за все – продовольчої пшениці) та забезпечити постійну комунікацію із операторами зернового ринку», - наголошує Ярослав Краснопольський.

Перший заступник Міністра пояснює, що Меморандум є м’якою формою державного регулювання – міністерство відмовляється від жорстких методів прямого впливу на ринок, але лише стримує укладання експортних контрактів понад обсяг, встановлений у меморандумі. Також важливо підкреслити, що Україна ні у якому разі не відмовиться від виконання раніше укладених контрактів. Однак, якщо фактичні обсяги експорту суттєво перевищуватимуть зафіксовані у меморандумі, держава залишає за собою можливості запровадження жорсткіших заходів.

Разом з тим Ярослав Краснопольський запевняє, що Меморандум не обмежує ділову активність зернотрейдерів, які мають повне право виконати раніше укладені контракти. «Впровадження меморандуму – це не лише одноразовий та декларативний документ, але й намір постійно співпрацювати та узгоджувати позиції між державними органами та підприємцями. Меморандум дає ринку можливість збалансуватися та бути більш прогнозованим. Окрім цього, ведеться робота щодо активізації форвардних контрактів між вітчизняними борошномельними підприємствами та пекарями, що має дати додатковий фінансовий ресурс сільгоспвиробникам», - наголошує він.

Нагадаємо, що Меморандум був підписаний із представниками Американської Торговельної Палати в Україні, Української зернової асоціації, Української аграрної конфедерації, Європейської Бізнес Асоціації, Українського Клубу Аграрного Бізнесу, Міжнародної Асоціації торгівлі зерном та кормами (GAFTA), Асоціації фермерів та приватних землевласників України та Аграрного союзу України.

 

пальмовое масло, современные технологии производства здоровой пищи