На Україну насувається загроза залишитись без ВРХ та свиней

27.09.2016

Останнім часом українське тваринництво зазнає все більших негараздів, і не тільки через економічні та фінансові проблеми, але й з боку розповсюдження небезпечних для тварин хвороб.

Африканська чума свиней

Про АЧС (африканська чума свиней) говорилося вже не один рік. Однак заходи вчасно проведені не були, і якщо в 2008 році було виявлено всього один осередок АЧС, то зараз в Україні фіксується по 2-3 спалахи щомісяця в різних регіонах України. На жаль, на даному етапі в Україні назвати ситуацію з АЧС контрольованою дуже важко.

В зв’язку з цим вже можна констатувати, що свиноводи втратили майже всі потенційні експортні ринки. Низька купівельна спроможність в Україні також не дає позитивних варіантів розвитку цієї галузі тваринництва.

Нодулярний дерматит ВРХ

Нодулярний дерматит ВРХ поки що в Україні не зафіксований. Але ця хвороба небезпечно наблизилась до західних і східних кордонів України. Європа дуже активно намагається зупинити розповсюдження даної хвороби. І є надія, що нодулярний дерматит не перетне західний кордон України.

Ситуація з розповсюдженням нодулярного дерматиту ВРХ в Росії є катастрофічною. Найближчий спалах зафіксовано на відстані  200 км від українського кордону. Вважаючи, що хвороба не є небезпечною для людей, в РФ прийняли рішення лікування тварин, а не їх знищення, що відповідно збільшує ризики потрапляння хвороби в Україну, в першу чергу через неконтрольовані території на сході країни.

Карта розповсюдження нодулярного дерматиту ВРХ січень-червень 2015 року

Карта розповсюдження нодулярного дерматиту ВРХ січень-червень 2015 року

*World Organization for Animal Health

 

            Карта розповсюдження нодулярного дерматиту ВРХ січень-червень 2016 року

Карта розповсюдження нодулярного дерматиту ВРХ січень-червень 2016 року

*World Organization for Animal Health

Осінь та зима дадуть Україні трохи часу для підготовки до боротьби з розповсюдженням дерматиту. Найбільші проблеми очікуються в квітні-травні наступного року (основними переносниками хвороби є комахи-кровососи).

Як повідомив голова Держпродспоживслужби України Володимир Лапа, зараз розглядається питання створення буферної зони біля кордонів шириною 50-100 км і вакцинація не менше ніж 98% ВРХ в буферній зоні (приблизно 1 млн. голів). За розрахунками Держпродспоживслужби для вакцинації з бюджету необхідно виділити не менш ніж 55 млн. грн. (наприклад Македонія за 1 рік боротьби з дерматитом ВРХ витратила понад 4 млн. євро). Прогноз зроблено з розрахунку, що вакцинація за державні кошти буде проводитись тільки для населення, а в комерційних організаціях  - за свій рахунок. Розрахункова вартість однієї дози вакцини з ПДВ в Україні складе 1,5-2 євро.

Суму, що виділяється на боротьбу з хворобами, пропонують збільшити до 200 млн. грн. (з них 100 млн. грн. для класичних хвороб, 55 млн. грн. – вакцинація від нодулярного дерматиту, інші кошти на посилений моніторинг ситуації), її мають затвердити українські депутати. (В поданому в Верховну Раду бюджеті виділяється всього 50 млн. грн. на боротьбу зі всіма хворобами в тваринництві).

В іншому випадку Україна фактично може залишитися без власного поголів’я ВРХ. Варто пам’ятати, що боротьба з наслідками хвороби буде набагато дорожча, ніж її профілактика.

 

УкрАгроКонсалт

пальмовое масло, современные технологии производства здоровой пищи