Переведення сільгосппідприємств на загальну систему оподаткування може не забезпечити очікуваних надходжень до бюджету – Юрій Лупенко

01.12.2015

Переведення сільгосппідприємств на загальну систему оподаткування може не забезпечити очікуваних надходжень до бюджету, зазначив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, коментуючи наявні законодавчі ініціативи у сфері оподаткування.

Вони передбачають скасування – повне або часткове – спеціального режиму податку на додану вартість для сільгосппідприємств та їх переведення на загальну систему справляння даного податку у аграрній галузі, а також відновлення практики експортного відшкодування ПДВ, нагадав науковець.

На його думку, питання подальшого застосування спецрежиму ПДВ для сільгосппідприємств потребує максимально виваженого та відповідального підходу. Питання ефективності застосування спецрежиму ПДВ повинно оцінюватися не лише з точки зору фіскальної політики, а й з позицій усіх заінтересованих сторін – сільгосптоваровиробників, споживачів агропродовольчих товарів, місцевих громад сільських територій, економіки країни в цілому.

Аналітична оцінка наявних законодавчих ініціатив, проведена вченими Інституту аграрної економіки, показує, що внаслідок скасування дії спецрежиму ПДВ і переходу на загальну систему справляння ПДВ відповідно до міжнародної практики уряд може не отримати тих фіскальних переваг, на які він очікує. Більше того, є ймовірність зменшення обсягів податкових надходжень від галузі проти нинішнього їх рівня, зауважив експерт.

Це може статися, якщо уряд переведе галузь на загальні податкові умови відповідно до міжнародної практики справляння ПДВ і повністю відновить експортне відшкодування податку. У такому випадку левова частка сум ПДВ-акумуляції, що будуть спрямовані до держбюджету, необхідно буде повертати в режимі ПДВ-відшкодування при експорті.

Крім того, постане необхідність підтримки окремих видів сільгоспдіяльності – в першу чергу, пов’язаних з виробництвом неекспортоорієнтованих видів агропродукції – які будуть позбавлені ПДВ-акумуляції, проте без державної фінансової підтримки не зможуть повноцінно розвиватись.

З огляду на це, з усіх можливих сценаріїв розвитку механізму справляння ПДВ у сільському господарстві найбільш доцільним з точки зору економічної ефективності є варіант зі збереженням спецрежиму ПДВ та запровадженням особливих умов застосування даного податкового режиму, підсумував Юрій Лупенко.


Національний науковий центр «Інститут аграрної економік

пальмовое масло, современные технологии производства здоровой пищи