Перша логістична: Експортний успіх = ефективна логістика

07.07.2014

Сьогодні Україна має достатній потенціал для виходу на перші позиції на світовому ринку зерна. Водночас, успішність виробників зерна та зернотрейдерів визначається ефективністю їх логістичних систем, зокрема, її часткою у формуванні витрат на виробництво та реалізацію продукції. Про місце та роль залізничних перевезень у логістичному ланцюжку УАК поцікавилася у директора ТОВ "Перша Логістична Компанія" Олега Бурлаченка.

Олеже Ігоровичу, експерти зернового ринку усі як один сходяться на думці, що основною інфраструктурною проблемою для експортерів зерна є недостатні потужності залізниці. Які, на Вашу думку, шляхи вирішення цієї проблеми?

Україна активно продовжує інтегруватися у світовий торгівельний простір. І цей процес супроводжується все новими і новими вимогами світового ринку, на якому присутня надзвичайно жорстка конкуренція.

Ми відкриваємо для себе європейські ринки. І для того, аби залишатися конкурентоспроможними у цих умовах, нам необхідно концентрувати зусилля на ефективному розвитку тих галузей, які є "локомотивами"  української економіки. Зокрема, йдеться про агропромисловий комплекс. Дуже важливо, щоб Україна гідно використала свої можливості та не тільки зміцнила свої лідерські позиції на світовому ринку, а й посилила вплив на глобальний ринок сільськогосподарської продукції. Значною мірою успіх у цьому залежить від усіх гравців аграрного ринку, їх здатності максимально ефективно взаємодіяти між собою. Тільки за цих умов Україна постачатиме на світовий ринок конкурентний товар.

Переходячи у практичну площину інфраструктурної проблематики зернового ринку, варто зазначити, що на сьогодні наболілим питанням залишається нестача зерновозів, маневрових локомотивів і незначна пропускна спроможність станцій відвантаження. Для того, щоб збільшити обсяг перевезень зернової продукції, необхідно спочатку внести деякі зміни у законодавство України, яким регламентується перевезення зернових вантажів. Зокрема, йдеться про відбір проб та видачу карантинних сертифікатів, які доводиться відправляти вслід за вагонами будь-яким способом, адже прийом зерна у порту здійснюється тільки за наявності оригіналів карантинних та інших сертифікатів, а залізниця квапить з відправкою завантажених вагонів і не бере на себе зобов'язання щодо передачі оригіналів документів.

Наступний момент – законодавчо врегулювати питання кредитування під заставу складських документів, що дозволить сільгоспвиробникам заздалегідь планувати придбання палива і насіння для посівних робіт.

Яку позицію у ланцюжку залізничних перевезень зернових займає Ваша компанія?

За експертною оцінкою, ТОВ “Перша Логістична Компанія” займає більше 10% ринку залізничних перевезень. Ми пропонуємо повний спектр послуг у сфері залізничних перевезень на території України, країн СНД, Балтії, Західної Європи та Азії. Наша компанія забезпечує перевезення різноманітних вантажів – насипних, тарних, що вимагають особливого температурного режиму. У нашому розпорядженні – ізотермічні та криті вагони, напіввагони та вагони-термоси, рефрижератори та хоппери. Завдяки злагодженій професійній роботі, компанія дуже швидко вийшла на позиції одного з найпотужніших експедиторів на ринку. На сьогодні ми уклали прямі договори з операторами залізничного транспорту України (Одеською, Південно-західною, Південною, Придніпровською, Львівською та Донецькою), ДП "Український транспортно-логістичний центр", а також з власниками й операторами рухомого залізничного складу. Також ми організували потужності для обробки та перевалки зернових у морських та річкових портах України, включаючи перевалку за прямим варіантом. Без перебільшення можу сказати, що якість обслуговування відповідає найвищим європейським стандартам.

За підрахунками експертів, Україна у найближчі десятиріччя може потроїти виробництво с/г продукції, водночас, це дозволить значно збільшити частку у структурі світового ринку торгівлі зерном. Чи впорається з цим інфраструктура ринку зерна і що для цього потрібно зробити?

Як я уже зазначав, найболючішою проблемою є старий рухомий склад вагонів-зерновозів, який практично не оновлювався з кінця 80-х років минулого століття. Більше того, протягом тривалого часу велика кількість рухомого складу незаконно перейшла у приватну власність. Тому, зважаючи на позитивну динаміку виробництва зерна в Україні, нам необхідно у стислі терміни оновити і збільшити у рази рухомий склад, маневрові локомотиви і повернути незаконно придбані вагони "Укрзалізниці".

На деяких елеваторах вимушені тижнями чекати вагони, що неприпустимо при  умовах заходу судна у порт під завантаження, так як це тягне за собою витрати по фрахту судна, які вимірюються тисячами доларів.  Якщо забезпечити  достатню кількістю вагонів-зерновозів, закріпити за кожною залізничною станцією, на якій є елеватор або зерносховище, маневровий локомотив, то Україна зможе у рази збільшити залізничні  перевезення і надавати послуги на європейському рівні.

З якими найбільшими проблемами стикається Ваша компанія?

За останній зерновий сезон 2013-2014 рр. почастішали випадки прибуття вантажу на станцію призначення з великими нестачами – від 1 до 5 тонн на вагоні. І це при неушкодженості запірних пристроїв на люках і штурвалах. Про методи крадіжок зерна з вагонів вже багато сказано, проте без сприяння, а то й участі керівництва станцій, таке здійснити неможливо. Міліція на це "чомусь" закриває очі і після прибуття вантажу на станцію призначення "залізниця" претензії не приймає, адже запірні пристрої залишаються неушкодженими. Практично кожна відправка зернових вантажів супроводжується великими збитками, які сплачує відправник, а не "залізниця", яка, власне, і бере на себе обов'язки щодо безпечної доставки вантажів.

Серед найпоширеніших проблем варто також назвати  труднощі пов’язані з відбором проб на елеваторах, проведення лабораторних досліджень та отримання карантинних (фітосанітарних) сертифікатів і ветеринарних свідоцтв (Ф-2,Ф-3), що призводить до непродуктивного простою автомобільного і залізничного транспорту.

Які виробничі плани на майбутнє? Які цілі ставить перед собою ТОВ "Перша Логістична Компанія" на найближчі роки?

Насамперед, розвивати і удосконалювати те, що уже є – портову логістику, контейнерні перевезення. Основне завдання, яке ми ставимо перед собою, – це, шляхом розвитку, замкнути цикл логістичних послуг зі складу до завантаження на судно, а тоді вже впевнено виходити на новий європейський рівень логістичних послуг.

Також певні надії покладаємо на нову владу в країні, яка зможе вирішити одну з найбільших проблем – подолати корупцію на усіх рівнях.

 

 

agroconf

пальмовое масло, современные технологии производства здоровой пищи