Яким буде урожай фруктів та ягід в 2014 ?

18.03.2014

Минулого року в Україні зібрали 2,1 млн тонн фруктів та ягід. Дуже вдалим виявився рік для персика, а також яблук. Фахівці кажуть, що урожай-2014 має бути не гіршим, а то й кращим.

Попри нестабільні погодні умови цієї зими, переважна більшість плодових, ягідних та виноградних насаджень в Україні зараз знаходяться у доброму та задовільному стані. Помірно прохолодна погода, що спостерігалась весь грудень та перші дві декади січня, сприяла поступовому загартуванню всіх плодових рослин, зростанню їхньої морозостійкості.

В зоні Лісостепу пошкодження у груші становить від 5-10% до 25-40% (залежно від сорту), в окремих сортів вишні і черешні – до 10-25%, абрикоса – до 25-75%. Схожа ситуація спостерігається в Північному Лісостепу та Південному Поліссі, де є пошкодження генеративних бруньок кісточкових культур, зокрема окремих сортів абрикоса та персика – до 40%, черешні і сливи – до 10%, аличі – до 25%. У Північно-Східному та Східному Лісостепу без пошкоджень перезимували яблуні та кущові ягідні культури. У Степовій зоні трохи пошкоджені кісточкові: 10-20% втрати у черешні, 10-25% у вишні та аличі, до 2% у абрикоса.

В Криму постраждали генеративні бруньки у абрикоса (пошкоджені до 25-30%), та персика (10-15%). Але, за твердженням фахівців, ці пошкодження в межах норми й істотно не вплинуть на продуктивність насаджень. Прогнозується лише незначне зменшення урожаю абрикоса та персика в зоні Лісостепу. Добре перезимували й виноградники. Тому при збереженні сприятливих погодних умов у подальшому можна очікувати високий врожай винограду технічних та столових сортів у всіх п’яти виноградарських регіонах України.

Молоді сади, старі виноградники

Яблучний урожай-2013 був настільки щедрим, що споживаємо його і досі, хоча попередніми роками навесні Україна яблука імпортувала. Таким успіхам сприяла і достатня кількість насаджень (всього в Україні 254,9 тис. га садів), а ще достатня кількість фруктосховищ, які й дозволили зберегти урожай до весни. Цього вдалося досягти завдяки програмі державних компенсацій. Кошти надходили від так званого 1,5-відсоткового збору на розвиток садівництва, виноградарства і хмелярства. Зібрали торік і хороший урожай винограду – 535 тис. тонн, що на 17% більше, ніж у 2012 році. Проте, кажуть експерти, з існуючих 64 000 га виноградників, половина закладена минулими роками і ще дуже молода, а інша, навпаки, доживає віку . – Значна частина вітчизняних виноградників досягла критичного віку – 30 років.

Зрозуміло, що застарілі фонди – це невеликі обсяги врожаю і низька якість ягід. Тому ми підтримуємо ініціативу профільного міністерства щодо закладки нових виноградників. Більше того, ми готові вирощувати посадковий матеріал сортів винограду, які будуть стійкими до погодних умов і захворювань, – зазначає начальник відділу селекції і генетики винограду НІВіВ «Магарач» Володимир Ліховськой. До речі, на розвиток виноградарства та садівництва у бюджеті 2014 року передбачено 700 млн грн, це у 7 разів більше, ніж у 2013-му.

Що де росте

Найбільші площі зерняткових розташовані у Вінницькій (21,3 тис. га), Хмельницькій (11,2 тис. га) та Чернівецькій (12,2 тис. га) областях, кісточкових – у Дніпропетровській (7 тис. га), Запорізькій (5,7 тис. га) областях та АР Крим (6,3 тис. га), горіхоплідних – у Чернівецькій (1,7 тис. га), Вінницькій, Донецькій, Львівській областях та АР Крим (в усіх понад 1,1 тис. га). Переважна більшість площ виноградників зосереджена в АР Крим – 25,2 тис. га, Одеській – 32,9 тис. га, Херсонській – 6,5 тис. га, Миколаївській – 6,6 тис. га, Закарпатській – 4 тис. га областях.agronews.ua

 

пальмовое масло, современные технологии производства здоровой пищи